telefon
Zavolejte nám +420 776 334 700

Shiatsu

Shiatsu je součást prastarých technik východní medicíny. Od 20.let 20.století se po dlouhé době objevuje v Japonsku, jako samostatné učení, jako Shiatsu.

Shi = prst, Atsu = stisk, tlak …. = tlak prsty

Shiatsu, stejně jako východní medicíny ( Ajurvéda, Tradiční Čínská medicína), funguje na holistickém přístupu k člověku – tedy pracuje s tělem na fyzické, psychické a emocionální úrovni – kdy je tělo vnímáno jako celek – vše souvisí se vším …

Shiatsu jako takové se věnuje především ošetření těla, a pomocí ošetření oslovuje psychiku a emoce.

M-sHiatsu, které studuji, je metoda, vycházející z tradice japonského léčebného systému shiatsu, orientální medicíny a diagnostiky a k tomu navrch přidává západní znalosti od západních učitelů (včetně Billa Palmera) o pohybu lidského těla a jeho funkcích …

Základem východních medicín je princip Yin a Yang – světlo a tma, teplo a chlad, nahoře a dole, atd. …
Jako máme nervovou soustavu, máme i soustavu tzv. meridiánů, které jsou rozdělené podle Yin a Yang. Jsou to dráhy (podobně jako nervy) a vedou celým naším tělem.

Rozdělujeme je na 12. základních drah a 2 mimořádné. 12. základních je pojmenováno po orgánech a svým způsobem s nimi souvisí.

Existují mapy, podobně jako u nervů, kudy vedou, kde začínají, kde končí. Podle nich se orientujeme na těle a postupujeme při ošetření.

Zvláštní body (Tsubo) jakoby vyskakují z meridiánů nebo na nich leží, a jejich stlačením působíme na ony meridiány a tím dochází k uvolnění napětí ve svalech, naplnění oněch meridiánů, rozproudění energie = zlepšování stavu (uzdravování)

​Samotné ošetření spočívá v umění vedení pohybu a doteku, respektive v přesně dávkovaném tlaku, manipulacích  a protaženích těla. To vše se děje přes oblečení a na lůžku na zemi.